Legjobb rendező – Nekem legjobban a Vice koncepciója és felépítése tetszett, de az ugye nem azonos a megvalósítással, inkább a forgatókönyvben gyökeredzik, úgyhogy Adam McKay-nek én azért adnám; Alfonso Cuarón ugyanakkor ismét megérdemli a biztos kézért, amivel a Romát végigvitte, még ha azt a filmet én nem is szerettem.
Legjobb színész – Rami Malek. Bár Christian Bale-nek is jó szívvel adnám, de Malek egymaga vitt egy közepes filmet, míg Bale-nek volt jó néhány méltó társa; és Maleknek talán kicsit több módon, több oldalról kellett megmutatnia a figurát, amit mindig jobban értékelek. Viggo Mortensen pedig – miután megszoktam az olaszosnak álcázott akcentusát – szintén megérdemelné, de úgy tűnik, helyette mindig van egy még erősebb befutó.
Legjobb színésznő – Glenn Close. Egy nagyon szigorú dramaturgiában játszott átütő visszafogottsággal, olyan kifejező kis gesztusokkal, hogy az ember el sem hiszi, hogy valaki ennyire uralni tudja az arcát, a mimikáját. Bármennyire is tetszett Rami Malek játéka, van még mit tanulnia ettől a nőtől - ahogy a többi jelölt színésznőnek is. Ha viszont nem Close, akkor Olivia Colman (de persze Melissa McCarthy is nagyszerű volt).
Legjobb férfi mellékszereplő – Mahershala Ali. Nagyon könnyen el lehetett volna rontani azt a szerepet, de ő mindig megtalálta az egyensúlyt, amitől soha nem lett giccses vagy a sajnálatunkra méltó. Az ezüstérmes nálam Sam Rockwell, a harmadik Richard E. Grant, aki egy remek karakterszínész.
Legjobb női mellékszereplő – Ez talán a legkiegyensúlyozottabb kategória. Marina de Tavira (a feleség) a Romából igazán megérdemelné: a film felétől már inkább őt figyeltem, mert lejátszotta a vászonról a cselédlányt, aki akkor már csak szomorúan nézett mindig-mindig ugyebár, míg neki viszont egy olyan nőt kellett alakítania, aki megpróbálja boldognak tettetni magát, miközben épp széthullik az élete. Amy Adamsnek már járna egy, de nem ezért a szerepért; Regina King annyira nem fogott meg, bár kétségkívül ügyes volt, és széles spektrumon kellett játszania; Emma Stone és Rachel Weisz pedig ugyancsak megérdemelnék az alakításaikért.
Legjobb eredeti forgatókönyv – Ahogy már írtam, Vice. De ha az nem, akkor a Green Book, bár nagyon igaz, hogy az "csak" egy tisztes iparosmunka; de ilyen is kell. Azt viszont megmondaná valaki, hogy a First Reformed mit keres itt? Unalmas, giccses és slampos is volt. Valaki félrenyomott valamit?
Legjobb adaptált forgatókönyv – Tudom, hogy kicsit csalás, mert igazából csak hat rövid sztori egyben, de én akkor is a Coen fivérek filmjének, a The Ballad of Buster Scruggs-nak adnám. Annyira, hogy a többiekről nem is írnék, mert szerintem nem érnek fel hozzá.
No comments:
Post a Comment